În urma victoriilor din dubla manșă cu Csurgoi KK, HC Dobrogea Sud Constanța s-a calificat în turul al doilea al EHF European League. În meciul tur ai noștri au avut un avantaj de 4 goluri (27-23), iar în returul disputat pe teren propriu au învins cu scorul de 31-28.

Djordje Cirkovic, antrenorul HC Dobrogea Sud Constanța, a declarat: ”În primele 15-20 de minute, ei au fost mai buni. Noi am avut probleme în apărare, am pierdut ușor duelurile unu la unu. Dar am jucat foarte bine în atac. Am marcat 16 goluri în prima repriză, când am ratat două aruncări de la 7 metri și 6-7 situații unu la unu cu portarul. Deci nu am avut probleme cu apărarea lor. În repriza a doua am intrat mai bine în apărare. Nu știu de ce băieții au început cu stress meciul. Poate pentru că am jucat cu spectatori acasă după un an și jumătate. Am vorbit înainte de meci că avem +4 goluri. Trebuia să fie foarte ușor, iar noi, staff-ul, nu am făcut nicio presiune. Dar, oricum, am trecut foarte bine de primul tur. Le mulțumim celor de la Csurgo pentru cele două meciuri, au fost o echipă foarte fair-play.”

Faza următoare a competiției se va desfășura tot în dublă manșă, pe 21 și 28 septembrie.