Un meci care a suprins prin răsturnările de scor: după ce România conducea cu 8:4 în minutul 17, la pauză scorul s-a întors în favoarea Croației, tabela de marcaj arătând 4 goluri diferență (14:10). România a pierdut primul meci din grupa principală a II-a, încheiat cu scorul de 25:20 în favoarea Croației.

Chiar dacă evoluția lor nu au fost la fel de spectaculoasă ca în meciurile din grupa preliminară, Denisa Dedu și Yuliya Dumanska rămân portarii care sunt în topul paradelor la acest campionat european. ”Sunt dezamăgită că am pierdut. Nu am făcut un meci bun. Sunt tristă, sper ca în următoarele meciuri să ne adunăm și să jucăm mai bine”, a declarat Denisa Dedu imediat după terminarea jocului.

Croația, care a câștigat toate meciurile din grupele preliminare, rămâne surpriza acestui campionat.

Pentru tricolore urmează meciurile cu Ungaria (14 decembrie)  și Olanda (15 decembrie).