După 13-13 la pauză, meciul România Norvegia s-a încheiat cu o diferență de 8 goluri în favoarea Norvegiei (28-20).

România a făcut un meci bun, a jucat 45 de minute la maximum de potențial, a dat dovadă de răbdare și de continuitate, ceea ce a făcut ca Norvegia să nu-și găsească aceeași energie pe care a arătat-o în primele meciuri din grupă.

Cu multe reușite în atacul pozițional în prima repriză, cu o Eliza Buceschi care a intrat bine în meci, cu o evoluție remarcabilă a portarilor Dumanska și Dedu, cu execuțiile Laurei Popa ce pot face invidioasă orice extremă dreapta de meserie, echipa noastră crește de la meci la meci.

Urmează trei zile de recuperare, program care câteodată poate fi mai greu de gestionat decât atunci când se joacă meci după meci, dar nu putem decât să sperăm că echipa va face meciuri din ce în ce mai bune.

România va juca următoarele meciuri pe 10, 14 si 15 decembrie.

”Mă bucur că am făcut o apărare bună, portarii au fost extraordinari, trebuie să credem în noi, pentru că putem”, a spus Lorena Ostase, pivotul de 23 de ani de la Slatina,  surpriza acestui meci.