Două dintre reprezentantele Ligii Zimbrilor, AHC Potaissa Turda și HC Dobrogea Sud Constanța, în noua competiție europeană la nivel de cluburi, EHF European Handball League, au debutat astăzi în prima rundă de calificări, ambele partide disputându-se pe teren propriu.

AHC Potaissa Turda vs HRK Gorica 24-26 (12-11)

Echipa condusă de pe bancă de Horațiu Gal a început partida tur din dubla manșă eliminatorie cu încredere reușind să aibă un avantaj de două goluri la jumătatra primei reprize (7-5). Repriza a fost una echlibrată, croații de la HRK Gorica reușind să se mențină aproape (scor pauză 12-11). Din păcate, a doua repriză a aparținut echipei oaspete, reușind în final să câștige la diferență de două goluri. Manșa retur va avea loc peste o săptămână în Croația.

Horațiu Gal, antrenor AHC Potaissa Turda: "Am început bine, din păcate, pe fondul unor ratări nu am reușit să ne desprindem. Echipa din Croația a arătat un handbal bun, modern, o echipă ce nu trebuia subestimată. Vom analiza meciul, vom vedea ce greșeli am făcut, ce lucruri bune vom putea face și eu zic că.putem întoarce rezultatul cu o atitudine bună, hotărâtă."

AHC Potaissa Turda: Ghiță 7, Dragas 4, Cîntec 4, Pop 2, Szoke 2, Iancu 2, Lazăr 1, Pavel 1, Ghivil 1.

HC Dobrogea Sud Constanța vs HC Victor 26-18 (11-8)

Constănțenii conduși de pe bancă de către Djordje Cirkovic au avut foarte puține emoții în privința obținerii unei victorii în această primă manșă, iar la lipsa acestor emoții au contribuit din plin Ionuț Nistor și ale sale 11 reușite (procentaj 100%) precum și portarul Ionuț Iancu (20 de parade - procentaj 40.8 %). Astfel, Constanța va juca returul de săptămâna viitoare încrezătoare că va putea merge în runda următoare, la adăpostul celor 8 goluri diferență.

HC Dobrogea Sud Constanța: Nistor 11, Komogorov 4, Andrei 3, Sandru 2, Chikovani - 2, Nikolic 1, Simovic 1, Radojevic 1, Susanu 1