Nationala feminină de senioare a României a disputat astăzi prima partidă din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial - Japonia 2019, pierdută în fața Rusiei scor 18-27 (10-10). Tricolore au început bine partida reușind să rămână compacte în apărare și să înscrie în urma unor faze muncite, conducând Rusia în startului meciului (3-2). Naționala Rusiei, condusă de pe bancă de Ambros Martin, a preluat apoi frâiele partidei, reușind să se desprindă chiar la 5 goluri, însă România nu si-a pierdut cumpătul iar până la sfârșitul primei reprize a reușit să înscrie de 5 ori, primind un singur gol.

Prima parte a reprizei secunde ne-a oferit un scenariu asemănător, cele două echipe rămânînd aproape pe tabela de marcaj, însă echilibrul s-a rupt iar România nu a mai reușit să găseasca drumul către poarta Rusiei. Pentru tricolore urmează acum o zi de pauză, urmând să întâlneasca Suedia marți, 10 decembrie, ora 13.30.

Echipa României: România: Denisa Dedu (1) – Aneta Udriştioiu, Laura Pristăviţa (2), Cristina Neagu (5), Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (1), Cristina Florica (1), Elena Dache, Anca Polocoşer (1), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (2), Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu, Patricia Vizitiu (1).