Brăila a găzduit weekendul acesta cea de-a 51-a ediție a Trofeului Carpați. După două zile de competiție în care naționalele României și Angolei au obținut două victorii din tot atâtea partide, meciul de azi dintre cele două reprezentative a devenit "finala" turneului. Suporterii care au umplut Sala Polivalentă Danubius veniseră pregătiți pentru un meci pe cinste, iar cele două naționale nu aveau să îi dezamăgească. După un start foarte bun al tricolorelor, în care au condus cu 3-0 și 6-1, campioana Africii a revenit în joc și până la pauză a construit un avans de 4 goluri (9-13).

În cea de-a doua repriză, naționala României a fost echipa mai bună, iar cu ajutorul paradelor Denisei Dedu a câștigat repriza (12-8) și egalat partida (21-21). Cum turneul s-a jucat în sistem "fiecare cu fiecare", golaverajul mai bun al Angolei a devenit decisiv în stabilirea clasamentului final al turneului.