După un start bun în competiție cu 4 puncte acumulate din primele două partide, cadeții României au reușit să se descurce chiar mai bine în cea de-a doua zi a Jocurilor Mediteraneene. Primul adversar al zilei a fost unul care a permis eficacitate ridicată pe atac pentru echipa noastră, scorul final reflectând diferența din teren (Libia vs România 13-34). Soliditatea defensivă a permis câștigarea celor 3 reprize și inclusiv a tuturor punctelor puse în joc. Cel mai bun marcator al partidei a fost Kramer Marco Alexander cu 5 reușite.

Cel de-al doilea meci al zilei a fost unul mult mai echilibrat. După un start ușor ezitant, care a permis Arabiei Saudite să câștige prima repriză (9-7), cadeții României au revenit în partidă mult mai încrezători, reușind să câstige următoarele două reprize (5-6, 7-9) și în final meciul (scor final Arabia Saudită vs România 21-22). Jocurile Mediteraneene propun o formulă originală, cu fiecare meci împărțit în 3 reprize, fiecare valorificate printr-un punct. Astfel în ciuda victoriei finale obținute, pierderea primei reprize a însemnat un punct pierdut din totalul de 3 puse în joc. Cel mai bun marcator al partidei a fost Costea Rareș Andrei cu 7 reușite.

Astfel, după două zile de competiție, naționala noastră a strâns 9 puncte din cele 12 puse în joc, iar astăzi (20 februarie) va înfrunta Tunisia (ora 10.30) în ultima partidă a fazei grupelor. Meciurile pot fi văzute live pe pagina oficiala a competiției - https://www.facebook.com/E.H.F.2019/ .

Rezultate - România vs Algeria 23-8, Muntenegru vs România 27-23, Libia vs România 13-34, Arabia Saudită vs România 21-22

Componență lot - Preda Gabriel Darius, Onca, Dragoș Ștefan, Constantinescu Gabriel Lucian, Pop Erik Leonard, Bruj Andrei Cifor, Citu Robert Gabriel, Ghivil Cătălin Florin, Katona Tamaș, Stănescu Ionuț Adrian, Bote Raul Ștefan, Kramer Marco Alexander, Săsăran Andrei Mihnea, Pașca Alexandru Mihai, Costea Rareș Andrei, Ardelean Ovidiu Ionuț, Pop Rareș George

Staff - Citu Narcis Gabriel (antrenor principal), Bernicu Andrei Răzvan (antrenor secund), Apostu Daniel (antrenor secund), Farcaș Sorin (kinetoterapeut), Borodi Gabriel (antrenor federal).