România a învins Croația și în deplasare, scor 25-23, după 11-11 la pauză.

După un început bun, în care am condus cu 4-1, gazdele au revenit, au egalat, apoi au preluat conducerea, scorul rămânând echilibrat, până la pauză.

În repriza a doua, gazdele au preluat inițiativa și s-au desprins treptat, la 2-3 lungimi, apoi chiar la 4 goluri diferență, în timp ce România a căutat soluții, făcând schimbări dese, păstrând spiritul de luptă intact.

Finalul a fost extraordinar, echipa noastră reușind un parțial de 6-0, întorcând scorul, cu 5 mingi apărate de Bianca Curmenț din 6 aruncări.

Daciana Hosu a blocat 11 mingi din 33 de încercări de a înscrie ale Croației, portarii noștri totalizând 16 intervenții reușite.

Pentru naționala noastră au înscris Sonia Seraficeanu de 6 ori, Corina Lupei de 5 ori, Bianca Bazaliu a marcat 3 goluri, Ștefania Stoica a înscris de 2 ori, la fel ca Andreea Popa, Cristina Laslo și Lorena Ostase.

Câte o dată au punctat Alicia Gogîrlă, Ana Ciolan și Mihaela Mihai.

România ocupă locul 1 în grupa de calificare la Euro 2024.