În primul meci de la revenirea României la Euro, victoria a fost obținută de echipa adversă, într-o sală cu toate biletele vândute, cu o atmosferă electrizantă, realizată de cei peste 13,200 de iubitori ai handbalului.

Până la pauză, naționala României s-a ținut bine pe picioare, mai ales cu încrederea asigurată de intervențiile portarului Ionuț Iancu, ajuns la un moment dat la 12 mingi apărate din 30. După prima repriză, scorul era de 15-14 pentru Austria și încă aveam speranțe, chiar dacă doi jucători ai României fuseseră descalificați deja.

Golurile noastre au fost înscrise de Demis Grigoraș, 6 din 11 aruncări, Daniel Stanciuc 4/5, Andrei Buzle 4/6, Ionuț Nistor Ioniță 3/5, Gabriel Ilie 2/5, Adrian Rotaru 1/1, Călin Dedu 1/3, Cristian Ghiță 1/1.

Următorul meci va fi cel cu Spania, de la 19:00, ora României, în 14 ianuarie.