Naționala de tineret a României a debutat ieri cu o victorie la Campionatul European U19-Ungaria (28-26 vs Portugalia), iar astăzi au profitat de șansa de a se califica în primele opt echipe ale turneului, după numai două partide din faza grupelor preliminare, obținând o victorie categorică în fața Suediei (30-20).

Echipa condusă de pe bancă de Dragoș Dobrescu a început excelent partida, înscriind energic pe faza de atac și închizând poarta prin Diana Ciucă, care avea să fie aleasă "Cea mai bună jucătoare a partidei". Astfel, tricolorele au înscris 11 goluri până în momentul în care Suedia a reușit să marcheze primul gol (min 19), o treime de meci absolut impresionantă a naționalei României. Cele mai bune marcatoare ale noastre, Patricia Moraru, Andra Moroianu și Oana Ștefania Jipa au menținut ritmul alert și după primirea primului gol, ducând echipa la pauză cu un avantaj de 12 reușite (18-6).

Scenariul a fost unul asemănător și în cea de-a doua repriză, una câștigată de Suedia (14-12) însă victoria tricolorelor nefiind în niciun moment pusă în pericol. Cu cele două victorii obținute în primele două meciuri, România s-a calificat în Top 8 - Main Round înaintea ultimei partide din faza grupelor (România vs Norvegia ,14 iulie - ora 15:30).

Echipele

România: CHETRARU Andreea Bianca 0, BALACEANU Ioana Beatrice 2, CACE Adina Gabriela 0, KEREKES Eva 0, VRABIE Alexandra Gabriela 0, POPA Andreea Cristina 3, BARABAS Monica Alexandra 0, VALCAN Denisa Andreea 2, CIUCA Diana Cristiana 1, PICA Miruna Cristina 0, JIPA Oana Stefania 5, MORARU Patricia Valentina 7, DARIE Sarah Aida 0, STAMIN Roberta Maria 2, SAMANT Diana Cristiana 3, MOROIANU Andra Liviana 5

Suedia: AXELSSON Catrin 0, RUNDCRANTZ Louise 6, CARDELL Lina 3, MORENO Jackie 0, ÖRTEMARK Elma 1, FREDEN Maja 1, HULTBERG-DAHLGREN Josefine 0, WALLENBERG Ebba 0, SANDBERG Malin 2, ESPLING EK Tilda 0, SJÖSTRAND HALLMAN Amanda 1, SÄLLSTRÖM Cajsa 0, SCHELIN Wilma 3, ANDERSSON Isabelle 2, BOQVIST Moa 1