Program nr.36 saptamana: 14.05-21.05.2018

Federatia Romana de Handbal
strada av. Popa Marin, nr. 2, sector 1 Bucuresti
Cod fiscal: 4266359
Cont lei - RO60RNCB0072049705620001 BCR sector 1 Bucuresti
(unde se pot vira: taxe transfer, memoriu, apel, penalizari, contestatii etc.)

Precizari privind echipamentului de protectie si accesoriile din Regulamentul jocului de Handbal - IHF

In atentia antrenorilor

Toti profesorii si antrenorii de JUNIORI, DIVIZIA  A si LIGA NATIONALA, sunt rugati sa trimita o copie dupa carnetul da antrenor cu categoria obtinuta la C.N.F.P.A, pe adresa de mail sorin.toacsen@frh.ro
De asemenea cei care au absolvit o Facultate de Educatie Fizica si Sport  sau cursurile C.N.F.P.A, sunt rugati sa isi ridice carnetul de antrenor de la C.N.F.P.A si sa trimita o copie la adresa sus mentionata.

In sezonul competitional 2017-2018 in atributia echipelor de Liga Nationala masculin + feminin , la jocurile unde acestea sunt gazda intra completarea LIVE (in timp real) a raportului online. - click pentru detalii (www.frh.ro/raport).

IN ATENTIA ARBITRILOR:  Noul mod de transmitere si completare a scorului de la jocurile unde ati fost delegati se poate gasi AICI!
Noul sistem se gaseste la adresa: www.frh.ro/sms
Noul mod de transmitere NU se aplica la jocurile de LIGA NATIONALA, unde se va completa LIVE SCOR.

IN ATENTIA ECHIPELOR PARTICIPANTE IN CAMPIONATELE ORGANIZATE DE CATRE FR HANDBAL

20.3 Organizarea de jocuri publice amicale cu echipe din străinătate sau participarea la jocuri şi turnee în afara ţării, sunt permise numai cu acordul F.R. Handbal care se obtine cu minimum 5 zile inainte de desfasurarea acţiunii. Echipele care au primit acordul sunt obligate să prezinte F.R. Handbal, în termen de 48 ore, copii după rapoartele de joc şi informări tehnico-organizatorice asupra jocului (turneului).

          Echipa care organizeaza turnee de pregatire,  este obligata sa informeze FR Handbal.

Arbitrii şi observatorii delegati de catre I.H.F. sau E.H.F. la jocuri oficiale sau amicale, pot participa la acestea numai cu acordul FR Handbal, avand obligatia ca in termen de 48 ore de la revenirea in tara sa prezinte un raport scris referitor la jocul  ( competitia) la care au participat.

Nerespectarea celor de mai sus atrage dupa sine inaintarea cazului Comisiei de Disciplina(RODAH).

Art. 68 Arbitrii de handbal au dreptul de a conduce jocuri oficiale sau amicale publice numai daca sunt delegati oficial de organul competent. In cazul nerespectarii prezentului articol, arbitrii sunt pasibili de sanctionare conform Regulamentului Disciplinar al F.R.H. (Reg. CCA)

In atentia echipelor participante: 
Conform Art. 22.7 din 
Regulamentul de organizare si desfasurare al competitiilor nationale de handbal 2017-2018.
Art. 22.7.  De comun acord, echipele pot solicita, cu cel putin 7 (sapte) zile inainte, aprobarea F.R. Handbal pentru devansarea sau amanarea unor jocuri cu cel mult 3 (trei) zile fata de data programarii initiale, fara a fi schimbata ordinea de disputare a etapelor. 

În perioada 04-06.06.2018, Federația Română de Handbal organizează Cursul de perfecționare a antrenorilor din Liga Națională și Divizia A, la Cluj Napoca.  (Informatii)

Comunicat

In atentia structurilor sportive afiliate FRH.
Va comunicam ca pana pe data de 21 mai, orele 16:00, se pot transmite propuneri de modificare ale Statului F.R. Handbal pe adresa de mail cristina.varzaru @frh.ro, urmand ca pe data de 22 mai acestea sa fie supuse spre aprobare in sedinta Consilui de Administratie.

Challenge Cup – masculin
Finale
14.05.2018 19:00
Cluj-Napoca, Sala Horia Demian 

AHC Potaissa Turda - AEK Atena (GRE)                      
DigiSport - Telekom Sport direct   
Arbitri EHF: Jovic/Arnautovic (BIH)
Delegat EHF: Marco Trespidi (ITA)

20.05.2018 19:00
Atena 

AEK Atena (GRE)  - AHC Potaissa Turda                    
DigiSport - Telekom Sport direct   
Arbitri EHF: Andorka/Hucker-HUN
Delegat EHF: Jiri Konecny (CZE)
Reprezentant EHF: Xavier Ferrer

Liga Zimbrilor
Etapa 6

Play-out

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 19.05 18:30 CSM Focsani 2007vsHC Vaslui 36/1
Sala: Sala Sporturilor Focsani Arbitri: S.Marza(CJ)/C.Nedelea(CJ) Observator: L.Condrut(PH)
Sb 19.05 18:00 CSM FagarasvsCSU Suceava 36/2
Sala: Sala Radu Negru Arbitri: M.Babau(PH)/A.Roibu(PH) Observator: I.Furnea(Ms)
Liga Zimbrilor
Meci 1

Play-off Faza III

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 17.05 19:30 CSA Steaua BucurestivsDinamo Bucuresti Digi / Telekom 36/3
Sala: Sala Chiajna Arbitri: B.Stark(B)/R.Stefan(PH) Observator: I.Serbu(B)
Jo 24.05 18:00 AHC Potaissa TurdavsCSM Bucuresti 36/4
Sala: Sala Gh. Baritiu Arbitri: G.Baducu(BZ)/R.Voicu(BZ) Observator: S.Ciurea(Dj)
Jo 17.05 17:00 SCM Politehnica TimisoaravsAHC Dobrogea Sud 36/5
Sala: Sala C. Jude Arbitri: G.Badiu(CJ)/I.Barbu(CJ) Observator: C.Milcu(MH)
Mi 16.05 17:00 AHC Dunarea CalarasivsCS Minaur Baia Mare 36/6
Sala: N/A Arbitri: I.Barbu(B)/A.Manafu(B) Observator: O.Pripas(VL)
Divizia A Seria A Masculin
Etapa 18
Nu sunt disponibile informatii suplimentare
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 23.05 13:00 AHC Dobrogea Sud Constanta IIvsCSM Bacau 2010 36/7
Sala: Sala Sporturilor Arbitri: C.Popa(GL)/S.Toma(BR) Observator:
Du 20.05 11:00 CSM Bucuresti IIvsCSM Botosani 36/8
Sala: Sala Rapid Arbitri: D.Cristea(DB)/G.Marin(DB) Observator:
Jo 17.05 17:15 CS HC Buzau 2012vsCS Medgidia 36/9
Sala: Sala Romeo Iamandi Arbitri: M.Draghici(VN)/V.Dragut(VN) Observator:
Du 20.05 11:00 CSU GalativsCSU Targoviste 36/10
Sala: Sala Siderurgistul Arbitri: V.Radu(B)/R.Visan(B) Observator:
Vi 18.05 16:00 ACS Atletico AlexandriavsCSU CNOT Brasov 36/11
Sala: N/A Arbitri: C.Gorina(DJ)/F.Melencu(DJ) Observator:
Divizia A Seria B Masculin
Etapa 18
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Lu 21.05 12:30 CNE SighisoaravsCSM Scolar Resita 36/12
Sala: Sala Radu Voina Arbitri: A.Chicus(BV)/M.Olteanu(BV) Observator:
Divizia A Seria B Masculin
Etapa 22
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 20.05 00:00 CSU Constantin Brancusi Tg. Jiu sta
Sala: N/A Arbitri: / Observator:
Du 20.05 17:00 HC SibiuvsCSM Scolar Resita 36/13
Sala: Sala Transilvania Arbitri: A.Moldovan(MS)/M.Stan(MS) Observator:
Vi 18.05 12:30 CS Universitar Politehnica TimisoaravsHCM Sighisoara 36/14
Sala: Sala Banu Sport Arbitri: A.Gherman(MM)/A.Moldovan(MM) Observator:
Jo 17.05 12:00 CSM OradeavsUniversitatea Craiova 36/15
Sala: Sala Antonio Alexe Arbitri: A.Apostu(MM)/F.Chinde(MM) Observator:
Sb 19.05 14:00 CS Universitatea ClujvsCS Minaur Baia Mare II 36/16
Sala: N/A Arbitri: B.Ciobea(AG)/B.Dordea(SB) Observator:
Du 20.05 13:00 CNE SighisoaravsADEP Satu Mare 36/17
Sala: Sala Radu Voina Arbitri: G.Biris(BN)/P.Coroban(BN) Observator:
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 1

GRUPA  IV
Sf. GHEORGHE

Persoana de contact: CHIRA Ion - 0736.396.970
Sedinta tehnica va avea loc la ora 13:00.

Delegat FRH: COJOCARU Remus - 0744.879.766
Arbitri:Chicus/Olteanu-BV
          Dumitru/Gheorghiu-VN/VS
          Ghesoiu/Tanasescu-PH
          

La acest Turneu se efectueaza masuratori.

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 16.05 14:00 Chimia Rm ValceavsCSS 6 Bucuresti 36/18
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Mi 16.05 15:30 LPS IasivsCSS Slobozia 36/19
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Mi 16.05 17:00 CS Marta Baia MarevsUnirea Sannicolau Mare 36/20
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 2
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 17.05 10:00 CSS 6 BucurestivsUnirea Sannicolau Mare 36/21
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Jo 17.05 11:30 CSS SloboziavsCS Marta Baia Mare 36/22
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Jo 17.05 13:00 Chimia Rm ValceavsLPS Iasi 36/23
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 3
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 18.05 10:00 LPS IasivsCSS 6 Bucuresti 36/24
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Vi 18.05 11:30 CS Marta Baia MarevsChimia Rm Valcea 36/25
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Vi 18.05 13:00 Unirea Sannicolau MarevsCSS Slobozia 36/26
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 4
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 19.05 10:00 CSS 6 BucurestivsCSS Slobozia 36/27
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Sb 19.05 11:30 Chimia Rm ValceavsUnirea Sannicolau Mare 36/28
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Sb 19.05 13:00 LPS IasivsCS Marta Baia Mare 36/29
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 20.05 10:00 CS Marta Baia MarevsCSS 6 Bucuresti 36/30
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Du 20.05 11:30 Unirea Sannicolau MarevsLPS Iasi 36/31
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Du 20.05 13:00 CSS SloboziavsChimia Rm Valcea 36/32
Sala: Sala Szabo Kati Arbitri: / Observator: R.Cojocaru(BV)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 1

GRUPA  III
PLOPENI

Persoana de contact: IANCU Cristian - 0722.287.788
Sedinta tehnica va avea loc la ora 13:00.

Delegat FRH: TEODORESCU Emilian - 0727.455.667
Arbitri:Chiritoiu/Neagu-IL
           Costache/Vasile-B/PH
           Rusoiu/Tita-PH

La acest Turneu se efectueaza masuratori.

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 16.05 14:00 CS Olimpic Tg MuresvsLPS Banatul Timisoara 36/33
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Mi 16.05 15:30 CSS TulceavsCSS Odorheiul Secuiesc 36/34
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Mi 16.05 17:00 HCM CraiovavsLPS Vaslui 36/35
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 2
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 17.05 10:00 LPS Banatul TimisoaravsLPS Vaslui 36/36
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Jo 17.05 11:30 CSS Odorheiul SecuiescvsHCM Craiova 36/37
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Jo 17.05 13:00 CS Olimpic Tg MuresvsCSS Tulcea 36/38
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 3
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 18.05 10:00 CSS TulceavsLPS Banatul Timisoara 36/39
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Vi 18.05 11:30 HCM CraiovavsCS Olimpic Tg Mures 36/40
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Vi 18.05 13:00 LPS VasluivsCSS Odorheiul Secuiesc 36/41
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 4
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 19.05 10:00 LPS Banatul TimisoaravsCSS Odorheiul Secuiesc 36/42
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Sb 19.05 11:30 CS Olimpic Tg MuresvsLPS Vaslui 36/43
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Sb 19.05 13:00 CSS TulceavsHCM Craiova 36/44
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 20.05 10:00 HCM CraiovavsLPS Banatul Timisoara 36/45
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Du 20.05 11:30 LPS VasluivsCSS Tulcea 36/46
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Du 20.05 13:00 CSS Odorheiul SecuiescvsCS Olimpic Tg Mures 36/47
Sala: Sala Plopeni Arbitri: / Observator: E.Teodorescu(PH)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 1

GRUPA  II
MEDIAS

Persoana de contact: CANDEA Gheorghe - 0753.076.275
Sedinta tehnica va avea loc la ora 13:00.

Delegat FRH: ZAHARIA Attila - IL - 0721.291.141
Arbitri:Gherman/Horoba-BN
          Murariu/Tabacariu-NT
          Nacu/Rucoi-MS

La acest Turneu se efectueaza masuratori.

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 16.05 14:00 CSM BucurestivsLPS Braila 36/48
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Mi 16.05 15:30 ASC Tonic Crisul SantandreivsCSS 2 Baia Mare 36/49
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Mi 16.05 17:00 ASC Corona 2010 BrasovvsLPS Viitorul Pitesti 36/50
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 2
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 17.05 09:30 LPS BrailavsLPS Viitorul Pitesti 36/51
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Jo 17.05 11:00 CSS 2 Baia MarevsASC Corona 2010 Brasov 36/52
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Jo 17.05 12:30 CSM BucurestivsASC Tonic Crisul Santandrei 36/53
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 3
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 18.05 09:30 ASC Tonic Crisul SantandreivsLPS Braila 36/54
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Vi 18.05 11:00 ASC Corona 2010 BrasovvsCSM Bucuresti 36/55
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Vi 18.05 12:30 LPS Viitorul PitestivsCSS 2 Baia Mare 36/56
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 4
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 19.05 10:00 LPS BrailavsCSS 2 Baia Mare 36/57
Sala: Scoala Generala 5 Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Sb 19.05 11:30 CSM BucurestivsLPS Viitorul Pitesti 36/58
Sala: Scoala Generala 5 Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Sb 19.05 13:00 ASC Tonic Crisul SantandreivsASC Corona 2010 Brasov 36/59
Sala: Scoala Generala 5 Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 20.05 09:30 ASC Corona 2010 BrasovvsLPS Braila 36/60
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Du 20.05 11:00 LPS Viitorul PitestivsASC Tonic Crisul Santandrei 36/61
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Du 20.05 12:30 CSS 2 Baia MarevsCSM Bucuresti 36/62
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: A.Zaharia(IL)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 1

GRUPA  I      
Tg. Neamt

Persoana de contact: BURSUC Cristian - 0742.555.741
Sedinta tehnica va avea loc la ora 15:00

Delegat FRH: BAICU Mihai - IS - 0744.751.641
Arbitri:Avadanii/Popovici-BC
           Ifrim/Ilisei-NT
           Maciornea/Savin-IS

Echipa HC Buhusi nu se prezinta la Turneu

La acest Turneu se efectueaza masuratori.

Data Ora Meci TV Nr.Meci
Mi 16.05 00:00 ACS Transilvania BrasovvsHC Buhusi 36/63
Sala: N/A Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Mi 16.05 16:00 CS Rapid BucurestivsCSS Petrosani 36/64
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Mi 16.05 17:30 CSS 2 BucurestivsCSH Art Galati 36/65
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 2
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Jo 17.05 00:00 HC BuhusivsCSH Art Galati 36/66
Sala: N/A Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Jo 17.05 16:00 CSS PetrosanivsCSS 2 Bucuresti 36/67
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Jo 17.05 17:30 ACS Transilvania BrasovvsCS Rapid Bucuresti 36/68
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 3
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Vi 18.05 00:00 CS Rapid BucurestivsHC Buhusi 36/69
Sala: N/A Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Vi 18.05 16:00 CSS 2 BucurestivsACS Transilvania Brasov 36/70
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Vi 18.05 17:30 CSH Art GalativsCSS Petrosani 36/71
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 4
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Sb 19.05 00:00 HC BuhusivsCSS Petrosani 36/72
Sala: N/A Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Sb 19.05 16:00 ACS Transilvania BrasovvsCSH Art Galati 36/73
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Sb 19.05 17:30 CS Rapid BucurestivsCSS 2 Bucuresti 36/74
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Juniori 2 - Turneu Semifinal Feminin
Etapa 5
Data Ora Meci TV Nr.Meci
Du 20.05 00:00 CSS 2 BucurestivsHC Buhusi 36/75
Sala: N/A Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Du 20.05 10:00 CSH Art GalativsCS Rapid Bucuresti 36/76
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)
Du 20.05 11:30 CSS PetrosanivsACS Transilvania Brasov 36/77
Sala: Sala Polivalenta Arbitri: / Observator: M.Baicu(IS)